خدمات حسابرسی

حسابرسی مجموعه کنترل و بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که شامل رسیدگی به اسناد و مدارک و اطلاعات مالی یک مجموعه می‌شود.

این رسیدگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در انتها منجر به تهیه یک گزارش می‌شوند که در آن حسابرس، نظر خود را در خصوص روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بکار گرفته شده حسابداری و صحت و سقم صورت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی آن مؤسسه یا واحد تجاری اعلام می‌کند. حسابرس باید برای انجام این روند، اسناد و اطلاعات مالی و سیستم کنترل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های داخلی مجموعه را مورد مطالعه قرار داده و موجودیت و مالکیت دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بدهی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به اثبات رساند.

مشمولین حسابرسی

طبق ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مستقیم اصلاحی مصوب 1394/4/31 مجلس شورای اسلامی تمام شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اشخاص که درآمد ناخالص آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر از پنجاه میلیارد ریال و یا جمع دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آنها (جمع ستون بدهکار در ترازنامه) بیش از هشتاد میلیارد ریال است. مشمول حسابرسی می‌شوند که حداکثر ۳ ماه بعد از انقضای ارائه اظهارنامه باید گزارش را به سازمان امور مالیاتی تقدیم کنند. در صورت عدم ارائه گزارش حسابرسی مشمول جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد مالیات متعلق می‌شوند

دلیل استفاده از خدمات حسابرسی چیست

  • تنظیم گزارش حسابرسی برای طرح و بررسی در مجامع عمومی شرکت‌ها و موسسات یا هیات‌های مدیره
  • تهیه گزارش جهت بازرس قانونی
  • تنظیم گزارش حسابرسی ویژه در زمان‌های مورد درخواست صاحبان (مدیران شرکت‌ها و موسسات) و نیز اشخاص ثالث و ذینفع و مراجع ذیصلاح

حسابرسی بیمه چیست

رسیدگی دفاتر و اسناد مالی کارگاه‌ها برای بررسی حساب‌های هزینه‌ای و حصول اطمینان از پرداخت حق بیمه هزینه‌های صورت گرفته به وسیله کارگاه است. همچنین هر موضوع مشکوکی که از دفاتر استخراج شود مشمول بیمه با تعرفه به علاوه جریمه مربوطه خواهد شد که در مواردی، بدلیل عدم آگاهی شخص مبالغ بسیار زیادی از کارفرما اخذ خواهد شد. درصورت عدم پیشگیری کارشناسانه و صدور برگه اعلام بدهی دفاع از شخص بسیار سخت‌تر می‌شود.

مدت زمان عملیات حسابرسی

مدت زمان انجام امور حسابرسی بستگی به حجم اسناد حسابداری، تعداد حساب‌ها، تعداد طرف حسابها و به طور کلی حجم فعالیت دارد.

مغایرت استاندارد های حسابرسی با قانون مالیات های مستقیم

اگر استانداردهای حسابداری و حسابرسی دچار مغایرت با قانون مالیاتهای مستقیم شود، در برخورد سازمان امور مالیاتی مقررات قانون مالیات‌های مستقیم برتری خواهد داشت

عقد قرارداد با یک شرکت حسابداری بهتر است یا استخدام یک حسابدار

به دلیل گستردگی و حجم بالای اطلاعات مالی و قوانین مالیاتی، بهتر است کادر مالی از افرادی با مسئولیت و متعهد و متخصص تشکیل شده باشد. با توجه به حساسیت و اهمیت بالای این امور، پیش می‌آید که کادر مالی یک شرکت احتیاج به مشاوره‌های تخصصی در مورد مالیات، بیمه، نرم افزارهای مالی، حسابرسی و غیره داشته باشند که به طور معمول مجموعه‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری، به خاطر روابط قوی و موثری که با جامعه حسابداری، حسابرسی و مالیاتی دارند. دارای توان بهتری نیز نسبت به حل و رفع نیاز شرکت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی است.

چرا نماد سامان حساب

تیم حسابرسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید عملیات‌های مالی و اسناد مربوط به سازمان خودرا به طور دقیق بررسی کرده و برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

موسسه نماد سامان حساب در اسفند ۱۳۹۱ توسط دو نفر از حسابداران عضو انجمن حسابداران خبره در اداره ثبت شرکت‌های تهران با شماره ۳۱۱۹۷ تاسیس گردید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد نماد سامان حساب محفوظ است.